B17T2USUG20D000114U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
2.0(L)X1.3(W)X0.5 (H) MM RED/ YE
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B17T2USUG20D000114U1930 PDF
Type Description
Series:B17T2USUG20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Yellow-Green
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:71.5mcd Red, 45mcd Yellow-Green
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.40mm x 1.30mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 2.1V Yellow-Green
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120° Red, 125° Yellow-Green
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:624nm Red, 571nm Yellow-Green
Wavelength - Peak:632nm Red, 573nm Yellow-Green
Features:-
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:2.00mm L x 1.30mm W
Height (Max):0.60mm