APT1608ZGC
Description
LED GREEN CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APT1608ZGC PDF
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:400mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm