ASMB-TTF0-0A20B
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED RGB DIFFUSED 6PLCC SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
ASMB-TTF0-0A20B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:710mcd Red, 1840mcd Green, 410mcd Blue
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Red, 2.9V Green, 2.9V Blue
Current - Test:20mA
Viewing Angle:110°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:620nm Red, 524nm Green, 471nm Blue
Wavelength - Peak:628nm Red, 518nm Green, 467nm Blue
Features:-
Package / Case:6-PLCC
Supplier Device Package:6-PLCC
Size / Dimension:3.70mm L x 3.50mm W
Height (Max):3.00mm