AA4008ZGS
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
4.0X0.8 RA GRN SMD LED
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
AA4008ZGS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:800mcd
Lens Style:Rectangle with Irregular Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:515nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:4.00mm L x 1.40mm W
Height (Max):0.90mm