HLMP-EH08-Y2000
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED RED CLEAR T-1 3/4 T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HLMP-EH08-Y2000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:18150mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5mm, T-1 3/4
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.94V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:615nm
Wavelength - Peak:621nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 3/4
Size / Dimension:-
Height (Max):8.91mm