151034RS03000
Description
LED RED CLEAR T/H
DataSheet
151034RS03000 PDF
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2600mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:621nm
Wavelength - Peak:628nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:-
Height (Max):5.55mm