APT1608EC
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD
DataSheet
APT1608EC PDF
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:8mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:617nm
Wavelength - Peak:627nm
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm