LO L296-Q2S1-24-0-20-R18-Z
Description
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD
DataSheet
LO L296-Q2S1-24-0-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:SMARTLED® 0603
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:157mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.30mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:160°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:-
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.70mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm