CMDA19AR7D1S
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
DataSheet
CMDA19AR7D1S PDF
Type Description
Series:CMDA19
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:90mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.00mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.9V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:170°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:637nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.60mm