APHB1608LVBDSYKJ3C
Description
LED BLUE/YELLOW CLEAR 4SMD
DataSheet
APHB1608LVBDSYKJ3C PDF
Type Description
Series:HELI Colour
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Blue, Yellow
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:15mcd Blue, 30mcd Yellow
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.7V Blue, 1.9V Yellow
Current - Test:2mA Blue, 2mA Yellow
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm Blue, 590nm Yellow
Wavelength - Peak:465nm Blue, 590nm Yellow
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm