B2632USNG20C000623U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
3.2(L)X1.2(W)X0.8(H) MM RED/GREE
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B2632USNG20C000623U1930 PDF
Type Description
Series:B2632USNG20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:285mcd Green, 180mcd Red
Lens Style:Square with Flat Top
Lens Size:1.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V Green, 2V Red
Current - Test:20mA
Viewing Angle:130° Green, 130° Red
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:525nm Green, 624nm Red
Wavelength - Peak:520nm Green, 632nm Red
Features:-
Package / Case:1205 (3212 Metric)
Supplier Device Package:1205
Size / Dimension:3.20mm L x 1.20mm W
Height (Max):0.90mm