B2102USNG20C000133U1930
Manufacturer
Harvatek Corporation
VIGOR # :
Description
3.2(L)X1.5(W)X1.0(H) MM RED/GREE
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
B2102USNG20C000133U1930 PDF
Type Description
Series:B2102USNG20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Common Anode
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:285mcd Green, 71.5mcd Red
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:2.00mm x 1.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V Green, 2V Red
Current - Test:20mA
Viewing Angle:124° Green, 130° Red
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm Green, 624nm Red
Wavelength - Peak:520nm Green, 632nm Red
Features:-
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max):1.10mm