SMLA12BC4TT86
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR 1611 SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
SMLA12BC4TT86 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:14mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.55mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.9V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:468nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:1611(0605)
Size / Dimension:1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max):0.65mm