NTE30030
Description
LED-3MM YELLOW GREEN
DataSheet
NTE30030 PDF
Part Status:Active
Color:Yellow-Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1600mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:14°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:575nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:3mm
Size / Dimension:3.00mm Dia
Height (Max):5.30mm