LS B6SP-CBEA-1-G3R3-140-R33-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LS B6SP-CBEA-1-G3R3-140-R33-Z PDF
Type Description
Series:Power SIDELED®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:6275mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:3.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Current - Test:140mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:630nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-SMD, Boomerang
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:4.60mm L x 4.60mm W
Height (Max):3.80mm