APA1606VBC/D
Description
LED BLUE CLEAR SMD R/A
DataSheet
APA1606VBC/D PDF
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Independent
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:200mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.10mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:110°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.60mm L x 1.20mm W
Height (Max):0.70mm