APA1606ZGC/G
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
DataSheet
APA1606ZGC/G PDF
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:650mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.10mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:110°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:525nm
Wavelength - Peak:520nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.60mm L x 1.20mm W
Height (Max):0.70mm