151033BS03000
Manufacturer
Würth Elektronik Midcom
VIGOR # :
Description
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
151033BS03000 PDF
Type Description
Series:WL-TMRW
Package:Bulk
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:3800mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:3.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.8V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:30°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:3mm Round
Size / Dimension:-
Height (Max):5.55mm