CMD95-21VRCTR10
Description
LED RED CLEAR Z-BEND SMD
DataSheet
CMD95-21VRCTR10 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:25mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:-
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:640nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Z-Bend
Supplier Device Package:Z-Bend
Size / Dimension:2.20mm L x 2.10mm W
Height (Max):2.90mm