155060VS73200
DataSheet
155060VS73200 PDF
Part Status:Active
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:70mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.10mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:573nm
Wavelength - Peak:575nm
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.85mm