CMD17-21VGD/TR8
Description
LED GREEN DIFFUSED 0805 SMD
DataSheet
CMD17-21VGD/TR8 PDF
Type Description
Series:CMD17-21
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:7mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.40mm x 1.25mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:570nm
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:2.00mm L x 1.25mm W
Height (Max):1.20mm