LTW-020ZDCG
Manufacturer
Lite-On, Inc.
VIGOR # :
Description
LED WHITE 2PLCC SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LTW-020ZDCG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:-
Millicandela Rating:1360mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.25V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:110°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:2-SMD, PLCC
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.80mm L x 1.20mm W
Height (Max):0.62mm