SMLA12BC7TT86
Description
LED BLUE CLEAR 1611 SMD R/A
DataSheet
SMLA12BC7TT86 PDF
Type Description
Series:EXCELED™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:16mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.55mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.9V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:-
Supplier Device Package:1611(0605)
Size / Dimension:1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max):0.65mm