SMLD12EN1WT86
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
LED INDICATION SMD (UNDER TA=85C
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
SMLD12EN1WT86 PDF
Type Description
Series:SMLD12x
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:-
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:140mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:527nm
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:1608 (0603)
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm