CMD91-21VGC/TR7
Description
LED GREEN CLEAR GULL WING SMD
DataSheet
CMD91-21VGC/TR7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:50mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.90mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:-
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:565nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:Gull Wing
Size / Dimension:2.50mm L x 2.00mm W
Height (Max):3.00mm