APDA1806QBC/D
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
APDA1806QBC/D PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:320mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.94mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:465nm
Wavelength - Peak:460nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.80mm L x 1.50mm W
Height (Max):0.70mm