APHB1608QBDCGKC
Description
LED BLUE/GREEN CLEAR 4SMD
DataSheet
APHB1608QBDCGKC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue, Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:70mcd Blue, 50mcd Green
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V Blue, 2.1V Green
Current - Test:20mA Blue, 20mA Green
Viewing Angle:130°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:465nm Blue, 570nm Green
Wavelength - Peak:460nm Blue, 574nm Green
Supplier Device Package:4-SMD
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm