LP P47F-P2S1-35-1-30-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR SMD BOTTOM ENTRY
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LP P47F-P2S1-35-1-30-R18-Z PDF
Type Description
Series:PointLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:140mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:1.60mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.3V
Current - Test:30mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Bottom Entry
Wavelength - Dominant:560nm
Wavelength - Peak:562nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.90mm Dia
Height (Max):0.88mm