LW Y87C-T1U1-3K8L-0-20-R18-Z
Description
LED WHITE DIFFUSED SMD R/A
DataSheet
LW Y87C-T1U1-3K8L-0-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:Micro SIDELED® 3010
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:White
Configuration:Standard
Lens Color:Yellow
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:420mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:-
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.20mm L x 1.20mm W
Height (Max):1.20mm