APDA1806VBC/D
DataSheet
APDA1806VBC/D PDF
Part Status:Active
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:800mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.94mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.3V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:25°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:1.80mm L x 1.50mm W
Height (Max):0.70mm