APHD1608LVBC/D
Description
LED BLUE CLEAR 1608 SMD
DataSheet
APHD1608LVBC/D PDF
Part Status:Active
Color:Blue
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:45mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:0.70mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.65V
Current - Test:2mA
Viewing Angle:100°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Supplier Device Package:1608
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.75mm