B2612USUG20D000312U1930
Description
1.6 (L) X 1.5 (W) X 0.55 (H) MM
DataSheet
B2612USUG20D000312U1930 PDF
Type Description
Series:B2612USUG20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Yellow-Green
Configuration:Independent
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:71.5mcd Red, 45mcd Yellow-Green
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.50mm x 1.10mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 2.1V Yellow-Green
Current - Test:20mA
Viewing Angle:140° Red, 140° Yellow-Green
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:624nm Red, 571nm Yellow-Green
Wavelength - Peak:632nm Red, 573nm Yellow-Green
Features:-
Package / Case:0606 (1616 Metric)
Supplier Device Package:0606
Size / Dimension:1.60mm L x 1.50mm W
Height (Max):0.65mm