HLMP-6500-F0021
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
LED GREEN DIFFUSED YOKE LEAD SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
HLMP-6500-F0021 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:7mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.78mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:90°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:569nm
Wavelength - Peak:565nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Yoke Bend
Supplier Device Package:Yoke Lead
Size / Dimension:2.08mm L x 2.21mm W
Height (Max):2.92mm