NTE30159-10
Description
LED 10MM RGB COMM CATHODE 10PCS
DataSheet
NTE30159-10 PDF
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Cathode
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:9000mcd Red, 19000mcd Green, 6500mcd Blue
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:10.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Red, 3V Green, 3V Blue
Current - Test:20mA
Viewing Angle:60°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:625nm Red, 520nm Green, 465nm Blue
Features:-
Package / Case:Radial
Supplier Device Package:T-1 3/4 (10mm)
Size / Dimension:-
Height (Max):13.65mm
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1.8BWD
1.8BWD
LED BLUE DIFFUSED 1.8MM T/H