CMDA20AYAA7D1S
Description
LED AMBER/GREEN DIFF 0603 SMD
DataSheet
CMDA20AYAA7D1S PDF
Type Description
Series:CMDA20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Amber, Green
Configuration:Independent
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:8mcd Amber, 15mcd Green
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.60mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Amber, 2.2V Green
Current - Test:20mA Amber, 20mA Green
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:605nm Amber, 570nm Green
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.50mm