VLMV3100-GS08
Description
LED GREEN/RED CLEAR 3PLCC SMD
DataSheet
VLMV3100-GS08 PDF
Type Description
Series:VLM.3
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green, Red
Configuration:Common Cathode
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:8mcd Green, 10mcd Red
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Green, 2V Red
Current - Test:10mA Green, 10mA Red
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:571nm Green, 620nm Red
Wavelength - Peak:565nm Green, 635nm Red
Features:-
Package / Case:3-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:3-PLCC
Size / Dimension:3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.85mm