EAST10053RA0
Description
LED RED CLEAR 2SMD
DataSheet
EAST10053RA0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:-
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.00mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.05V
Current - Test:5mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:639nm
Features:-
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:2-SMD
Size / Dimension:1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max):0.35mm