LO Q976-PS-25-0-20-R18
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LO Q976-PS-25-0-20-R18 PDF
Type Description
Series:CHIPLED 0603
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Orange
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:162.5mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.00mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:160°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:605nm
Wavelength - Peak:610nm
Features:-
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.80mm