150121M153000
Manufacturer
Würth Elektronik Midcom
VIGOR # :
Description
LED RGB DIFFUSED SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
150121M153000 PDF
Type Description
Series:WL-SFCD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Configuration:Common Anode
Lens Color:-
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:70mcd Red, 180mcd Green, 80mcd Blue
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:2.70mm x 2.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Current - Test:20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:624nm Red, 525nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak:632nm Red, 520nm Green, 468nm Blue
Features:-
Package / Case:4-SMD, No Lead
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:3.20mm L x 2.70mm W
Height (Max):1.10mm