SML-E12V8WT86
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
DataSheet
SML-E12V8WT86 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:40mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:-
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:630nm
Size / Dimension:1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.46mm