LB L293-M2P1-36-1-10-R18-Z
Description
LED BLUE DIFFUSED 0603 SMD
DataSheet
LB L293-M2P1-36-1-10-R18-Z PDF
Type Description
Series:SMARTLED® 0603
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Blue
Configuration:Standard
Lens Color:White
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:39.2mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.30mm x 0.80mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.1V
Current - Test:10mA
Viewing Angle:155°, 135°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:470nm
Wavelength - Peak:465nm
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:1.70mm L x 0.80mm W
Height (Max):0.65mm