LG Y876-P1Q2-24-0-20-R18-Z
Manufacturer
OSRAM Opto Semiconductors, Inc.
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR SMD R/A
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
LG Y876-P1Q2-24-0-20-R18-Z PDF
Type Description
Series:Micro SIDELED® 3010
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:78.5mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.70mm x 0.70mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:570nm
Wavelength - Peak:572nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Flat Lead
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:2.20mm L x 1.20mm W
Height (Max):1.20mm