LT T67C-S2V1-35-Z
Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
DataSheet
LT T67C-S2V1-35-Z PDF
Type Description
Series:TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Color:Green
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:562mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.5V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:528nm
Wavelength - Peak:523nm
Supplier Device Package:2-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm