R50RGB-5-0080
Description
LED RGB CLEAR T/H
DataSheet
R50RGB-5-0080 PDF
Part Status:Active
Color:Red, Green, Blue (RGB)
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:1000mcd Red, 2000mcd Green, 200mcd Blue
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:5.00mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.6V Red, 3.8V Green, 3.8V Blue
Current - Test:50mA Red, 50mA Green, 50mA Blue
Viewing Angle:80°
Mounting Type:Through Hole
Wavelength - Dominant:628nm Red, 520nm Green, 465nm Blue
Wavelength - Peak:-
Features:-
Package / Case:4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:7.60mm L x 7.60mm W
Height (Max):6.90mm