LO A676-S1T1-24-0-20-R33-Z
Description
LED ORANGE CLEAR SMD R/A
DataSheet
LO A676-S1T1-24-0-20-R33-Z PDF
Part Status:Obsolete
Color:Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:267.5mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:606nm
Wavelength - Peak:610nm
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:4.00mm L x 3.60mm W
Height (Max):4.20mm