SSL-LXA228GD-TR21
Description
LED GREEN DIFFUSED AXIAL SMD
DataSheet
SSL-LXA228GD-TR21 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:Green
Lens Transparency:Diffused
Millicandela Rating:4mcd
Lens Style:Round with Domed Top
Lens Size:1.90mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:50°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:565nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, Yoke Bend
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:2.50mm L x 2.00mm W
Height (Max):2.90mm