LY E6SF-ABCA-36-3B5A-50-R18-Z
Description
LED POWER TOPLED 4PLCC
DataSheet
LY E6SF-ABCA-36-3B5A-50-R18-Z PDF
Type Description
Series:Power TOPLED®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Yellow
Configuration:-
Lens Color:Colorless
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:2475mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.40mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.15V
Current - Test:50mA
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:590nm
Wavelength - Peak:597nm
Supplier Device Package:4-PLCC
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):2.10mm