APA1606SECK
Description
LED ORANGE CLEAR CHIP SMD R/A
DataSheet
APA1606SECK PDF
Part Status:Active
Color:Orange
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:180mcd
Lens Style:Rectangle with Flat Top
Lens Size:1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:110°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:601nm
Wavelength - Peak:610nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 1.20mm W
Height (Max):0.60mm