HSMS-C120
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD R/A
DataSheet
HSMS-C120 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Red
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:10mcd
Lens Style:Rectangle with Domed Top
Lens Size:1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Viewing Angle:155°
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant:626nm
Wavelength - Peak:630nm
Features:-
Package / Case:2-SMD, No Lead
Supplier Device Package:Chip LED
Size / Dimension:1.60mm L x 1.00mm W
Height (Max):0.60mm