CMD67-21VGC/TR8
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
VIGOR # :
Description
LED GREEN CLEAR SMD
Catalog
LED Indication - Discrete
DataSheet
CMD67-21VGC/TR8 PDF
Type Description
Series:CMD67-21
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Color:Green
Configuration:Standard
Lens Color:-
Lens Transparency:Clear
Millicandela Rating:25mcd
Lens Style:Round with Flat Top
Lens Size:2.39mm Dia
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:-
Viewing Angle:120°
Mounting Type:Surface Mount
Wavelength - Dominant:-
Wavelength - Peak:570nm
Features:-
Package / Case:2-PLCC
Supplier Device Package:SMD
Size / Dimension:3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max):1.98mm